בדיקת היטל השבחה לפני מכירת דירה

טוב, אז ברוך השם קורה שקוראים לי לא מעט לעזור במכירת דירה עוד לפני צאתה לשוק (בונוס גדול, של ניסיון רב ועבודה טובה כנראה)

לפני שאנחנו יוצאים לדרך אחת השאלות הכי חשובות שאני שואל את המוכר/ת היא האם הוא מודע לגבי היטל השבחה.

השאלה הזאת יכולה הרבה פעמים לשמש לי לרועץ ולא בכדי… היטל השבחה עלול להיות מס גבוה מאד שהמוכר ישלם וימנע ממנו לצאת עם סכום הכסף אשר רצה ממכירת הדירה שלו. הדבר כמובן עלול למנוע ממנו למכור את הדירה – משמע? לי אין פרנסה.

מבולבלים?! מאד יכול להיות.

אנסה לדבר ממש בקצרה על ההיטל ההשלכות שלו וכיצד ניתן ואף מומלץ לבדוק אותו וגם מה בתכל'ס קורה מנסיוני בלבד! חשוב לי לציין כבר פה, אמנם אני כן עורך דין אבל אין בכתבה זו לתת איזשהי המלצה או להחליף ייעוץ של עורך דין בקשר לנושא הזה ואני ממליץ באופן חד משמעי להעזר בעורך דין מומחה בנדל"ן על מנת לבדוק את הדברים לעומק.

שלב ראשון לפני מכירת הדירה –

– על מנת לבדוק אם קיים היטל השבחה או לא ניתן להכנס לעיריית תל אביב לכתובת הבאה
https://www5.tel-aviv.gov.il/TlvForms/Infrastructures/tlvHashbacha/Default.aspx

כאשר נכנסתם פנימה יש לכם את האופציה לבקש לדעת האם קיים היטל השבחה או לא (עלות סמלית של 186 ₪ אגרה באהבה לעירייה כמובן 😊).

עמית, ניגשתי וקיבלתי תשובה שלילית מה זה אומר?
איזה כיף – קדימה למכור את הבית אין היטל.

עמית הגשתי ורשמו שיש היטל השבחה מה לעשות?

יפה, עכשיו עצור. העירייה תשמח שתבקש שומה – אתה לא תשמח מזה… למה לא? כי את השומה עליך לשלם תוך X ימים לאחר קבלתה וזה עוד לפני מכירת הדירה מה שלא בא לך לעשות.

לכן… הצעד המומלץ הוא להיעזר בדרך כלל בשמאי חיצוני שיעריך את הסכום ולא יחייב אותך לתשלום המלא כבר עכשיו אלא רק בעתיד בעת מכירת הדירה ושיש לך את הכסף.

אבל עמית.. שמאי חיצוני זה לא מהעירייה, איך אדע שזה בול הסכום? אתה לא. מבאס? זה המצב, לרוב זה קרוב אז אפשר להיות רגוע חלקית והרוב עושים את זה.

טוב אז לקחתי שמאי וקיבלתי שומה של 300,000 ₪ ! מה הם השתגעו?

על מה ולמה?

אז בקצרה… היטל השבחה כשמו כן הוא הוא מדבר על השבחה שהייתה או תהיה שמשביחה את הנכס שלך.

אוקיי… אפשר לערער על זה?

כן. מגישים ערעור בעזרת שמאי חיצוני שמנסה להסביר למה הסכום הזה לא הגיוני… העירייה תביא שמאי משלה ולבסוף יישלח שמאי מכריע.

מניסיוני(מניסיוני בלבד) אמנם ניסיון רב אבל יש עוד מקרים אני בטוח.. כמעט בלי יוצא מן הכלל השומות יורדות מסכומים של מאות אלפי שקלים עד לרמה של 0 שקלים ולכל היותר כמה עשרות אלפי שקלים בלבד.

משמח? מאד!

בקיצור?
להגיש בקשה לבדיקת היטל , 180 ₪. לברר חיצונית עם שמאי מידה ויש היטל (עלות של כמה אלפי שקלים) ולבסוף להגיש ערעור על הסכום שיתקבל.

עזרתי לכם? שמח.
מבולבלים? אני זמין תמיד לכל דבר תרגישו חופשי

קבוצת עמית טל,
הבית שלך, הלב שלנו.

נ.ב תחום ההיטל השבחה עוד ארוך גדול ומסובך בהרבה – זה על קצה קצה המזלג כמה שהצלחתי.

רוצים שנעזור גם לכם?

זה פשוט וקורה תוך 60 שניות, מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות אטרקטיביות!